28.10.2022

Woda butelkowana: czy warto?

Woda z kranu uzdatniona systemem odwróconej osmozy staje się całkowicie zdatna do picia. Nie zawiera niebezpiecznych związków organicznych i nieorganicznych, dzięki czemu jest wodą całkowicie bezpieczną. Ale jak ten system działa, jak można pozbyć się związków niewidocznych dla oka, rozpuszczonych w wodzie i wbudowanych w jej skład?

Alternatywa dla wody z kranu

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wiele osób odzwyczaiło się od picia wody z kranu. Istnieją setki, jeśli nie tysiące badań, które potwierdzają, że zawiera dużo zanieczyszczeń i substancji. Wszystko to sprawia, że ​​woda z kranu jest po prostu bezużyteczna. Rozwiązaniem, które leży na powierzchni, jest picie wody butelkowanej. Ale czy jest tak użyteczny i ogólnie nieszkodliwy, jak się wydaje?

Główne problemy wody butelkowanej

Cena

Odpowiedzialne podejście do własnego zdrowia to jeden z najlepszych trendów ostatniej dekady. Jesteśmy już chłodniejsi w kwestii fast foodów, bardziej świadomie wybieramy produkty i oczywiście wodę. Wielu z nas jest skłonnych zapłacić za wodę butelkowaną, aby nie pić wątpliwej wody z kranu. Jeśli kupujesz kolejne pięć litrów wody co drugi dzień, to w ciągu miesiąca gromadzi się porządna suma! 

Skład

Nadpłata byłaby uzasadniona, gdyby jakość butelkowanej wody była dobra. Niestety tak nie jest. Jeśli woda z kranu jest regularnie badana pod kątem zgodności z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi, to z wodą butelkowaną wszystko jest znacznie gorsze: takie kontrole przeprowadza się znacznie rzadziej.

Szkodliwość

Na etykiecie butelki z wodą najprawdopodobniej zobaczysz informację o tym, jak bardzo jest użyteczna i czysta, jak bogata jest w minerały, ale ani słowa o tym, co może zawierać obce, potencjalnie niebezpieczne substancje. Zidentyfikowaliśmy 3 takie popularne substancje.

1.Resztki chloru.

 Większość wody butelkowanej, którą można kupić w zwykłych sklepach, należy do pierwszej kategorii. Co to znaczy? Zasadniczo mówimy o prostej wodzie z kranu, która przeszła procedurę oczyszczania. Wartość tej oczyszczonej wody zależy od tego, czy wszystkie obce i potencjalnie szkodliwe składniki, takie jak chlor, zostaną dokładnie usunięte. Niestety, przy zastosowaniu standardowych procedur filtracyjnych trudno jest osiągnąć całkowitą eliminację tej substancji: chlor dobrze skrapla się z parą wodną. Dlatego nadal pozostaje w wodzie butelkowanej.

2. Związki miedzi. 

Woda ze studni artezyjskich, która jest butelkowana, również przechodzi wieloetapową procedurę oczyszczania. Tu jednak tkwi główny paradoks: tak, woda rzeczywiście jest częściowo oczyszczona, ale jednocześnie zanieczyszczona. Zwykle powierzchnia destylatorów jest pokryta mosiądzem. W ten sposób miedź dostaje się do wody butelkowanej. Tak, ten pierwiastek jest przydatny dla organizmu, ale głównym niuansem jest to, że ilość miedzi, która dostaje się do organizmu, powiedzmy, z produktów, powinna być ściśle ograniczona. Przekroczenie dopuszczalnych dawek miedzi w wodzie pitnej może prowadzić do bólów mięśni, zaburzeń snu, nerwowości i zwiększonej drażliwości. Niektórzy eksperci uważają, że miedź może powodować przedwczesne starzenie.

3.Konserwanty. 

Wszystko jest elementarne: bez konserwantów woda butelkowana po prostu nie będzie przechowywana. Aby osiągnąć trwałość 1-2 lat, konserwanty są niezbędne.

4.Bisfenol A.

To ostatnia i najbardziej niepokojąca kwestia. Tworzywa sztuczne często zawierają substancję chemiczną Bisfenol A, związek chemiczny często występujący w tworzywach sztucznych. Jego niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi zostało oficjalnie potwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Jeśli osoba pije tylko wodę butelkowaną, to ilość bisfenolu A w organizmie wzrasta nieodwracalnie i staje się to poważnym czynnikiem ryzyka. Bisfenol A przenika do wody, jeśli jest butelkowana przez długi czas w wysokich temperaturach. Może się to wydawać paradoksalne, ale to właśnie latem, kiedy wzrasta zużycie wody, napoje butelkowane stają się bardziej niebezpieczne.

Pij tylko czystą wodę i dbaj o swoje zdrowie!