16.11.2022

Domowe laboratorium uzdatniania wody: Jak działa odwrócona osmoza?

Woda z kranu uzdatniona systemem odwróconej osmozy staje się całkowicie zdatna do picia. Nie zawiera niebezpiecznych związków organicznych i nieorganicznych, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna. Ale jak ten system działa, jak można pozbyć się związków niewidocznych dla oka, rozpuszczonych w wodzie i wbudowanych w jej skład?

Co to jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza to metoda oczyszczania wody, w której woda z zanieczyszczeniami pod ciśnieniem przechodzi przez specjalną membranę. W tej membranie pozostaje do 100% wszystkich zanieczyszczeń. Teraz ta metoda oczyszczania wody jest uznawana za najskuteczniejszą, dlatego filtry odwróconej osmozy są instalowane nie tylko w mieszkaniach, ale także w branżach, w których ważne jest stosowanie całkowicie czystej wody, a także do produkcji koncentratów, na przykład skoncentrowanych soki.

Jak to działa?

Otwory w membranie, przez które przepływa ciecz, są bardzo małe, do tego stopnia, że ​​mogą przez nie przechodzić tylko cząsteczki wody i nic więcej. Membrana składa się z warstwy selektywnej, która służy jako środek barierowy dla różnych zanieczyszczeń oraz warstwy wzmacniającej, która utrzymuje integralność membrany.

W ten sposób uzyskuje się superfiltr, który nie przepuszcza niczego oprócz czystej wody.

Jednak system nie ogranicza się tylko do membrany: wszystko jest trochę bardziej skomplikowane. Cząsteczki wody nie są najmniejszymi cząsteczkami na świecie. Na przykład, jeśli porównasz je z cząsteczkami chloru, które na pewno znajdują się w wodzie z kranu, to jego cząsteczki będą znacznie mniejsze. Okazuje się, że mogą też przenikać przez błonę. Aby temu zapobiec, w systemie znajdują się dodatkowe filtry lub tak zwane filtry wstępne do wstępnego przygotowania wody do przejścia przez membranę. Membrana dzieli prawie oczyszczoną wodę, która przeszła przez filtry wstępne na dwie nierówne części. Trzecia część to idealnie czysta woda, która trafia do zbiornika, a następnie do kubka. Pozostały płyn to woda, w której pozostają wszelkie zanieczyszczenia. Ten płyn trafia do kanalizacji.

Niektóre systemy mają również specjalny wkład, który może dodatkowo mineralizować wodę i nasycać ją przydatnymi substancjami.

Jak w praktyce wygląda proces czyszczenia?

1. Najpierw zwykła woda z kranu ze wszystkimi zanieczyszczeniami dostaje się do filtra, który jest zainstalowany pod zlewem.

2. Woda z kranu przechodzi przez system odwróconej osmozy.

3. Idealnie czysta i gotowa do użycia woda trafia do zasobnika.

4.  Woda, w której pozostają wszystkie zanieczyszczenia, zanieczyszczenia i związki, trafia do kanalizacji.

5. Całkowicie oczyszczona i nadająca się do picia woda wpływa do kranu.

Zasadniczo system odwróconej osmozy - to mała stacja uzdatniania wody, która zaczyna działać za każdym razem, gdy przekręcisz uchwyt kranu.