16.11.2022

Co dzieje się z organizmem, jeśli długo pijesz wodę z kranu?

Woda z kranu przechodzi szereg testów, ale nawet po tym nie można jej uznać za całkowicie zdatną do picia.

Problem polega na tym, że woda przepływa przez stare rury, w których gromadzą się zarówno związki organiczne, jak i nieorganiczne. Zobaczmy, dlaczego jest to złe dla osoby?

Ile wody z kranu możesz wypić?

Jeśli wypijesz szklankę wody z kranu, ponieważ nie masz pod ręką przefiltrowanej wody, prawdopodobnie nic złego się nie stanie, o ile jest wolna od patogenów. Ale jeśli systematycznie pijesz wodę z kranu, mogą zacząć się problemy. Główne z nich znajdują się w substancjach, które dostają się do wody. Jest to nadmiar metali takich jak żelazo, wapń, magnez, sód, obecność chloru ponad normę (zapach chloru można wręcz wyczuć) oraz patogenów. Wszystko to na dłuższą metę, a czasem na krótką metę, może powodować duże problemy zdrowotne.

Zatrucie wodą z kranu

Wydawać by się mogło, że czasy, kiedy ludzie pili wodę wątpliwej jakości, bo nie mieli progresywnych systemów oczyszczania, już dawno minęły. W rzeczywistości zatrucie występuje zarówno w zwykłych mieszkaniach miejskich, jak iw znanych kurortach.

Na przykład w popularnym egipskim mieście Hurghada rok temu doszło do masowego zatrucia turystów, zachorowało 40 osób. Co ciekawe, ludzie nawet nie pili tej wody, a po prostu płukano usta podczas mycia zębów!

Niestety masowe zatrucia są typowe nie tylko dla krajów o gorącym klimacie. Corocznie rejestrowane są przypadki na Białorusi i Ukrainie, zarówno w dużych, jak i małych miastach.

Najczęstsze objawy zatrucia wodą z kranu to gorączka, biegunka, ból głowy, nudności, wymioty i osłabienie. Jeśli zatrucie jest ciężkie, może wystąpić silne osłabienie mięśni i drgawki. Jeśli masz choćby najmniejsze wątpliwości co do jakości wody, jeśli nie przechodzi ona procedury filtracji przez system odwróconej osmozy już w mieszkaniu, lepiej nie ryzykować ponownie.

Co się stanie, jeśli będziesz cały czas pić wodę z kranu?

1. Wysokie stężenie żelaza, manganu i siarczanów prowadzi do przedwczesnego starzenia, wysuszania skóry, wypadania włosów i problemów z zębami.

Być może zauważyłeś, że po prysznicu skóra staje się bardziej podrażniona lub napięta? Powodem jest zbyt twarda woda z kranu.

2. Rozwój nowotworów, chorób układu krążenia i innych chorób.

Głównym powodem jest obecność chloru, który ma szkodliwy wpływ na wszystkie układy organizmu. Jeśli stale pijesz chlorowaną wodę, może to prowadzić do poważnych konsekwencji.

3. Wady wrodzone u niemowląt

W czasie ciąży zdecydowanie nie zaleca się picia wody z kranu, ponieważ pestycydy, azotany i nawozy dostają się wraz z nią do organizmu dziecka.

4. Problemy z płucami i przewodem pokarmowym

Przez wodę, która zawiera patogeny, dochodzi nie tylko do zatrucia, ale także bakteryjnego zapalenia płuc. Warunki te są niezwykle niebezpieczne dla człowieka.

Woda jest tym, czego potrzebujemy codziennie i to w dużych ilościach, dlatego tak ważne jest, aby była naprawdę wysokiej jakości i nie zagrażała zdrowiu.